21_boatandyachtnews_subat_2016_kapak_300

Merhaba.

Bir Boat Show daha geride kaldı. Ancak bu sene öncekilerden biraz farklıydı. Genel görüş ziyaretçinin az ve satış bağlantısının düşük olduğu yönünde. Peki neden? Bu yılın önceki yıllardan ne farkı var?

Hayır, siyasi konulara girmeyeceğim. Seçim vs yıllardır gündemimizde zaten.

CNR’da düzenlenen Boat Show uzun zamandır DENTUR’un yani Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği koordinasyonu ile yapılıyor. Dernek geçen sene Boat Show’un 2 yılda bir yapılması kararını almıştı. Sonra bir sebepten bu karardan vaz geçildi. Bu arada Boat Show’un yapılmaması ihtimali ve yeni marinaların açılması sebepleri bir araya gelince 2016 yılı fuar enflasyonuna uğradı. İşte bu durum ziyaretçilerin kafasını bir hayli karıştırdı.

Pendik Marintürk İstanbul City Port’da bir kaç yıldır yapılan Uluslararası İstanbul Boat Show’a ilaveten, TÜYAP 10 mt altı tekneler için 14-17 Nisan’da Boat İstanbul isimli yeni bir fuar düzenliyor. Ayrıca geçen yıl kapılarını açan Viaport Tuzla Marina’da 05-10 Mayıs tarihlerinde ilk defa Yacht Show Eurasia Fuarı’nı hayata geçiriyor. Arada yine İstanbul’da 2.El tekne fuarı konseptinde başka fuarlarda var.

Bu sektör bu kadar fuarı kaldıramaz. Ne ülkemizde bu kadar geniş bir pazar var, nede her fuara girebilecek firmalar. Daha ilk yılında sıkıntısını hissettirmeye başladı bile.

Sektör kurmaylarının şapkalarını önlerine koyup hangi fuarlarda yer alacaklarına karar vermeleri ve bu kararlarını kamuoyu ile paylaşmaları gerekiyor. Yoksa zarar büyük olacak.

 

 

İNDİROKU