03_boatandyachtnews_agustos_2014_kapak_300

 

Merhaba.

Zaman su gibi akıp gidiyor ve işte üçüncü sayımızla yine sizlerle beraberiz. İlk iki sayımıza göstermiş olduğunuz ilgi ve destekten dolayı teşekkür eder, önerilerinizi heyecanla beklediğimizi hatırlatmak isteriz.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bireysel ya da toplu deniz taşımacılığında çok geride olduğumuzu zaten biliyoruz; ancak özellikle İstanbul’da durum oldukça ilginç bir noktada. Tekne almak isteyen pek çok kişi “Nereye bağlayacağım?” sorusuna takılıp kalıyor. Bir yerde haklılar. Marinalar 4-5 metre teknelere yer vermek istemiyor ya da istedikleri ücretler bu boy tekneler için çok pahalı oluyor. Alternatif alanlar balıkçı barınakları. Güvendiğiniz, korunaklı barınakları oldukça hesaplı fiyatlara değerlendirebilirsiniz; ancak, bu hobinin yurt dışındaki örnekleri farklı çözümler kullanıyor. Römork çekme kapasitesine ve donanımına sahip araçlarla teknelerini suya atıp, gün sonunda tekrar yükleyerek evlerine dönüyorlar. Bu sistem bizde de uygulanabilir. Otopark mutlaka bulunur; ancak asıl sorun başka. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız aracınızla teknenizi suya atabileceğiniz bağımsız yerler yok. Bu iş için suyun içine kadar giren beton rampalar gerekiyor ve bunlara sahip olan 3-5 yer de her zaman kullanıma izin vermiyor.

Bence her iki problemin çözümü de İSPARK Teknepark projesinin yaygınlaşmasında yatıyor. İstinye’de yapılan Teknepark, büyük teknelere başarıyla ev sahipliği yapıyor. Küçük tekneler için farklı lokasyonlarda oluşturulacak bol miktarda Teknepark deniz kullanımını mutlaka arttıracaktır. Üstelik yine Teknepark bölgelerinde küçük teknelerin üst üstüste dizilebileceği korunaklı raflar oluşturulabilir. Ayrıca bu Teknepark’larda suya tekne atmak için alanlar yapılırsa üç çözümü bir arada barındıran başarılı projeler haline gelirler.

Problem belli, bakalım çözüm adımları ne zaman atılacak?

 

BOAT AND YACHT NEWS AĞUSTOS İÇİNDEKİLER: 

Yenilik Jet Capsule
Tanıtım Safter 500 Cabin
Tanıtım Brig E580 Boat
Tanıtım Seadoo Spark
Tanıtım VanDutch 55
Tanıtım Finnmaster 68 DC
Tanıtım Azzurro ZR Katamaran
Geveze Yaşasın, Marinam Kapanıyor
Tanıtım Sacs Abarth Powershore SP
Eğitim Denizde Güvenlik – 2
Hakan Kızıldağ Karakuvu – 2
Rehber Güncel Servis Bilgileri

 

 

DERGİYİ İNDİRDERGİYİ OKU